Starterliste

3. Juli 2006, 11:32
posten
 AG2R Prevoyance                 Agritubel
 

Christophe Moreau (FRA) Benoit Salmon (FRA) Stephane Goubert (FRA) Samuel Plouhinec (FRA) José Luis Arrieta (ESP) Juan Miguel Mercado (ESP) Simon Gerrans (AUS) José Alberto Martinez (ESP) Cyril Dessel (FRA) Manuel Calvente (ESP) Samuel Dumoulin (FRA) Christophe Laurent (FRA) Mikel Astarloza (ESP) Moisés Dueñas (ESP) Sylvain Calzati (FRA) Cedric Coutouly (FRA) Eduardo Gonzalo Ramirez (ESP)

Bouygues Telecom

Didier Rous (FRA) Walter Bénéteau (FRA) Laurent Lefevre (FRA) Pierrick Fedrigo (FRA) Laurent Brochard (FRA) Thomas Voeckler (FRA) Jerome Pineau (FRA) Anthony Geslin (FRA) Mathieu Sprick (FRA)

C. D´Epargne-Illes Balears Cofidis

J-V Garcia Acosta (ESP) Rik Verbrugghe (BEL) Florent Brard (FRA) David Moncoutié (FRA) Xavier Zandio (ESP) Bradley Wiggins (GBR) Isaac Galvez (ESP) Stephane Augé (FRA) David Arroyo (ESP) Sylvain Chavanel (FRA) Oscar Pereiro (ESP) Cristian Moreni (ITA) Alejandro Valverde (ESP) Ivan Parra (COL) Nicolas Portal (FRA) Arnaud Coyot (FRA) Vladimir Karpets (RUS) Jimmy Casper (FRA)

Credit Agricole CSC

Sebastien Hinault (FRA) Christian Vandevelde (USA) Alexandre Botcharov (RUS) Jens Voigt (GER) Thor Hushovd (NOR) Bobby Julich (USA) Anthony Charteau (FRA) Stuart O'Grady (AUS) Patrice Halgand (FRA) Giovanni Lombardi (ITA) Pietro Caucchioli (ITA) Carlos Sastre (ESP) Julian Dean (NZL) David Zabriskie (USA) Christophe Le Mevel (FRA) Frank Schleck (LUX) Jimmy Engoulvent (FRA)

Davitamon-Lotto Discovery Channel

Mario Aerts (BEL) George Hincapie (USA) Robbie McEwen (AUS) Vjatceslav Ekimov (RUS) Fred Rodriguez (USA) Paolo Savoldelli (ITA) Christophe Brandt (BEL) Pavel Padrnos (CZE) Chris Horner (USA) Jose Azevedo (POR) Wim Vansevenant (BEL) Benjamin Noval (ESP) Cadel Evans (AUS) Jose Luis Rubiera (ESP) Gert Steegmans (BEL) Yaroslav Popovych (UKR) Johan Van Summeren (BEL) Egoi Martinez (ESP)

Euskaltel Française des jeux

Unai Etxebarria (VEN) Christophe Mengin (FRA) Inaki Isasi (ESP) Carlos Da Cruz (FRA) Iban Mayo (ESP) Sebastien Joly (FRA) Haimar Zubeldia (ESP) Sandy Casar (FRA) Inigo Landaluze (ESP) Thomas Lovkvist (SWE) Iker Camano Ortuzar (ESP) Bernhard Eisel (AUT) David Lopez Garcia (ESP) Philippe Gilbert (BEL) Gorka Verdugo (ESP) Benoit Vaugrenard (FRA) Aitor Hernandez (ESP) Gustav Erik Larsson (SWE)

Gerolsteiner Lampre

Peter Wrolich (AUT) Salvatore Commesso (ITA) Georg Totschnig (AUT) Marzio Bruseghin (ITA) Levi Leipheimer (USA) Damiano Cunego (ITA) Ronny Scholz (GER) Tadej Valjavec (SLO) Beat Zberg (SUI) Daniele Bennati (ITA) Sebastian Lang (GER) Daniele Righi (ITA) David Kopp (GER) Francisco Vila Erandonea (ESP) Fabian Wegmann (GER) Paolo Tiralongo (ITA) Marcus Fothen (GER) Alessandro Ballan (ITA)

Liquigas-Bianchi Milram

Magnus Backstedt (SWE) Erik Zabel (GER) Danilo Di Luca (ITA) Marco Velo (ITA) Stefano Garzelli (ITA) Fabio Sacchi (ITA) Luca Paolini (ITA) Mirko Celestino (ITA) Michael Albasini (SUI) Alberto Ongarato (ITA) Patrick Calcagni (SUI) Andriy Grivko (UKR) Manuel Quinziato (ITA) Christian Knees (GER) Kjell Carlstrom (FIN) Enrico Poitschke (GER) Matej Mugerli (SLO) Björn Schröder (GER)

Phonak Quick Step

Koos Moerenhout (NED) Cedric Vasseur (FRA) Nicolas Jalabert (FRA) Wilfried Cretskens (BEL) Axel Merckx (BEL) Bram Tankink (NED) Robert Hunter (RSA) Matteo Tosatto (ITA) Floyd Landis (USA) Steven De Jongh (NED) Bert Grabsch (GER) Juan Manuel Garate (ESP) M. A. Perdiguero (ESP) Filippo Pozzato (ITA) Alexandre Moos (SUI) Tom Boonen (BEL) V. H. Pena Grisales (COL) Jose Rujano Guillen (VEN)

Rabobank Saunier Duval

Erik Dekker (NED) David Millar (GBR) Michael Boogerd (NED) David Canada (ESP) Denis Menchov (RUS) Christophe Rinero (FRA) Oscar Freire Gomez (ESP) Gilberto Simoni (ITA) Juan Antonio Flecha (ESP) Ruben Lobato (ESP) Bram De Groot (NED) David De la Fuente (ESP) Michael Rasmussen (DEN) Jose Angel Gomez Marchante (ESP) Joost Posthuma (NED) Francisco Jose Ventoso (ESP) Pieter Weening (NED) Riccardo Ricco (ITA)

T-Mobile Matthias Kessler (GER) Andreas Klöden (GER) Lorenzo Bernucci (ITA) Eddy Mazzoleni (ITA) Sergej Honchar (UKR) Michael Rogers (AUS) Patrik Sinkewitz (GER)

Share if you care.