DJ-LINE UP
Fr., 24.10.2003

23. Oktober 2003, 19:00
posten
Arena -live: Ambassador 21 (BY) / Buben (BY) / On/Off (A) - DJs Jesus Christ (Minsk), Duke (Wien), Neckshot (Linz), Latah (Berlin), Flusssäure (Graz), Strang (Wien), Sepix (Wien) - 20.00
The Atelier - The Antclub Landscapes: Balcan Grooves - 22.00
B.A.C.H. - The Dub Session - 21.00
B72 - Going Underground - live (22 h): Hugo Race & True Spirit (AUS), DJ Pfluk (Best of Alternative) - 21.00
Blue Box - Foxy Twins - 21.00
Bricks - Club 38 - live: High Time, Disco Music by DJ Gottfried P. - 21.00
Café Carina - Classic Dance Night - DJ [a.n.s.] (Disco, Rock & Funk) - 22.00
Café Concerto (oben) - Andreas Lindermayr (Hits der 70-80-90er) - 22.00
Café Concerto (unten) - Hell Up in Harlem - Martinez (Club Classics from the 70s & 80s) - 21.00
Café Kunsthalle - Mahiyo - 21.00
Café Leopold - Muzikfranz - 22.00
Calabash - Abba & Royal Bengal - 21.00
Chelsea - Friday-O-Rama - Roli Vogl (Indie-Pop, Alternative, Dance) - 21.00
Club Massiv - Tribe Hype - Lady La'Ki, Gelid, Tekflo, Max 3001, Transport - 22.00
Couchuc - cyber bar - Rainer Klang: Suburban Beats (Groove, Electro) - 22.00
Donau - projektOHR - Timbre, Neel (Dub, Breakbeat, Drum&Bass) - 22.00
Flex - Hi Fidelity - Eva Umbauer (FM4), Nick & Binford Binder - 23.00
fluc - Audio: Toert & Bb - 21.00
hinterzimmer (im Europa) - imperial sounds - Ben (Roots Reggae, Dancehall) - 22.00
Kaleidoskop - Couch, Electro, Breaks, Techhouse, House - 19.00
Loop - k.u.k. electro jazz - Hlinomaz - 22.00
Megiddo - 99 Cent Party - Raven - 20.00
Mezzanin - round midnight - Zipflo - 22.00
The Monastery - Prime Time Free Party -Brands Hatch, Impact, Wen-Shiz, Decode:On, T.S (Drum&Bass) - 22.00
Palmenhaus - Sebastian Brauneis - 21.00
Passage - Club Fusion Opening Party - Klaus & Sonic (Dancefloor & House) - 22.00
Porgy & Bess - besides - Electric Indigo: Schranz der Vampire - 23.59
Pulse - Tranquillo: daseasychillinfridaynightdesaster - Elkju - 21.00
Ra'mien Bar - Friends for Friends - Sasa (House) - 22.00
rhiz - commandyoursoul - Commandyoursoul DJs, Visuals: Dr. Foo & Dr. Woo- 21.00
Roans - Pre-Midnight Club (Hits & House) -20.00
Rock Pub - Fahnenparty - Hanzze & Jacky (Hard Rock, 80er Jahre Metal) - 21.00
Roxy - All Souled Out Allstars - 23.00
Schikaneder - Mikado - 21.30
Shelter - Die große Nacht vor dem einzig wahren Dörbi - 1st Vienna FC vs. Wr. Sportclub - DJ Battle mit DJs Smartin & Common & Suspect & Friends - 21.00
Showtime - Reggae Dancehall Hip Hop Bashment - Judah Soundtribe (DJs Moe Fiyah, Junction & General Ice) 21.00
Soho - Soho-Lounge - Ronaldo (House, Dancefloor) 18.00
Spark - Delta Disco - PowLee - 22.00
SRA - Spoiler/Quartier 21 -- Listen to Gold #10 - mit Alois Huber (Laton) & Patrick Pulsinger (Cheap) - 18.00
Stylez Club - Djini Brown (USA) - 22.00
Tanzcafé Jenseits - The Dude - 21.30
Titanic - Party Sound / Blazin Hip Hop - Nin-Jah / Crizz - 22.00
TÜWI - Balkane moj ... - das Balkanfest - live: Mosa Sisic (Roma-Musik, Jugo), DJs Benz, Joe Momento 20.00
U - Reset - Bastamun, Lalips, Flowkee, Smöaf -22.00
U4 - U4 Classic Kultnacht (Sound aus 23 Jahren U4 Geschichte) - 22.00
Viennale Zentrale in der Urania - Movie Goes Music - FilmemacherInnen an den Plattentellern: DJs Serge Bozon, Jean-Marie Téno, Blue Hadaegh u.a., anschließend Fritz da Groove - 22.00
Volksgarten - Juicy - Mastercash, Rio Rossetti, Raisor (Hip Hop & R'n'B) - 23.00
WUK - H.A.P.P.Y. - Nils, Jeremiah, Abraxas, X&I, Lola & Bolek, Les Messieurs - 22.00
Xeno - Come on let's rock - Hendl - 21.00
Fr., 24.10.2003
Share if you care.