DJ-LINE UP
Fr., 19.9.2003

18. September 2003, 19:22
1 Posting

B72 - Going Underground - Suspect 21.00
Blue Box - Bernhard Fleischmann 21.00
Bricks - Club 38 - Disco Music by Gottfried P. 21.00
Café Concerto (oben) - Andreas Lindermayr (Hits der 70-80-90er) 22.00
Café Jetzt - yr shining light - Hanuk (Brit Pop, Alternative) 21.30
Café Kunsthalle - Vitaminski 21.00
Café Leopold - Bock auf Kultur - dZihan & Kamien, D. Schaerf 22.00
Calabash - Abba & Royal Bengal 21.00
Chelsea - DJ Ant's 80s Club 21.00
Club Massiv - Tribe Hype's System Calling -Chris, Nick, Transport, Rob-Ert, Xero 22.00
Couchuc - cyber bar - hosted by Artery01, DJs Frank Siccardi aka Mad.Zoo (Irma Rec.) & Natrajah 21.00
Donau - Slave to the Rhythm - Marcus Neve (House, 2Step, Electronics) 22.00
Down Kinsky - passion: the oriental house club - Cay Taylan, Mosaken, Met d'Phunk, Velasquez 22.00
Flex - live: Laibach (SLO) - anschließend London Calling Special mit Binford Binder, Sputnik, Manshee 21.00
fluc - project friend~ship - Klanginstallation 21.00
Kaleidoskop - ninetynine.ninetyfive (Couch, Electro, Breaks, Techhouse, House) 19.00
Loop - open season - Fazekas & Kowalski 22.00
Megiddo - Überholspur - THC, Prion 20.00
Mezzanin - live: E-louze - anschließend Electronic Jazz Lounge mit DJ Mofo 22.00
The Monastery - Prime Time International Edition pt. 2 - DJ Rome (D), MC Sinista (D), Wen-Shiz, Decode:On, T.S 22.00
Palais Auersperg - Club Fusion (Dancefloor, House) 22.00
Palmenhaus - Hallamasch Festival - live: Old time Jazz Band (SF), Loop Doctors (A), Viennese Voodoo (TK/PL/FR/ US/A), DJ Functionist (A), Visuals: Timo Novotny (A) 20.00
Park Lounge - Listening & Chilling - DJ-Pool: Smoove, Marcello Armetta, Khali, Elex Red, Animali, Peter Pan 23.30
Pulse - REM-Abend - Lassos Mariachis 21.00
Reigen - Picadilly Circus meets Kennedy Brücke - Soul-Funk-Black-Brit-Live-Extravaganza im Sixties Style mit Live Acts, Soulsound-Squads, tons of mods and minis 20.30
rhiz - Peter Hörmanseder 21.00
Rock Pub - Pure Rock - Hanzze (Hard Rock, 80er Jahre Metal) 21.00
Roxy - all souled out - P.razed, Aziz & Mat, Audio Device 23.00
Schikaneder - Hallamasch Festival: Otakoo Saloon - Low-Fi-Movies & funky-bizarre Live-Acts, anschließend Otakoo Saloon DJ-Lineup 20.00
Shelter - The Kennedy School Of Pop - Ruby Sparkle, Man On The Moog & Waltersson 21.00
Spark - Mr. Rob 22.00
Studio4 - Studio4 Opening - Mace, Vladimir, Acan 22.00
Subzero - The Dance of the Kokopelli - B*indi, Scamaican Tunes Soundsystem, Samurai, Salamantra & Moviestarlady, Motsognir, Thallion, El Nino, Beetle, Horizon & Aftat 22.00
Tanzcafé Jenseits - The Dude 21.30
U - Sound Of Soul Allnighter: 2nd Anniversary Weekend Special - Andy Dyson (UK), Terry Jones (UK), Stefano Oggiano (IT), Candy Mellow (D), Benji (D), Residents: El Mood, Rare Sugar, Flappo, Burn Hard, Jörg Record Shack, vocal live performance by Betty S 22.00
U4 - U4 Classic: Flieger 22.00
Volksgarten - Juicy - Mastercash, Rio Rossetti, Raisor (Hip Hop & R'n'B) 23.00
Wirr - Delhi Delights Fall Saison: minimal & compact - Hans Kulisch, Tom Koch, Shree 22.00
WUK - live: Señor Coconut and his Orchestra -anschließend (ab 23 h): Mainframe mit DJs Future Cut & MC Jenna G (Metalheadz/Renegade Hardware/Un-Cut), DisasZt, Rob.Stp, ED209, MC Davox, Zuzee, Whatever, Jeru 20.00

Fr., 19.9.2003
Share if you care.